متن تست

متن تست متن تست

روکش PFM دندان چیست ؟

روکش نوعی پروتز دندانپزشکی است که به طور کامل روی دندان یا ایمپلنت دندانی را میپوشاند . جدیدا تکنیکها و مواد دیگری ( مانند تمام سرامیک  یا زیرکونیا )  برای ساخت روکش استفاده میشوند ولی روکش PFM هیچگاه قدیمی نمیشود. روکش دندانی اغلب بر روی دندان هایی استفاده میشود که به صورت گسترده ای تخریب شده اند. روکش

ها معمولا با موادی به نام سمان دندان به دندان چسبانده میشوند ( باند میشوند ).

روکش ها به صورت متداول همان روکش  ، که از انواع پروتز ثابت دندان هستندُ از مواد مختلفی (فلزی ُ سرامیکی یا ترکیبی از هردو و یا طلا ) با روش قالب گیری میشوند. از روکش معمولا برای افزایش استحکام دندان و حفاظت از آن دربرابر شکستنُ و بهبود ظاهر و زیبایی دندان استفاده میشود. بخش فلزی روکش دور تا دور دندان را پوشش میدهد و به عنوان بخش هسته ای استحکام روکش را سبب میشود و پرسلن یا چینی روی آن ،زیبایی روکش را منجر میشود. در واقع ترکیبی از زیبایی و استحکام.

 

مزیت های روکش PFM 

 • استحکام بالا تر در مقایسه با روکش سرامیکی دندان،
 • چسبیدن خوب فلز با دندان ( عمر این روکشها از روکش دندان تمام فلز، بجز روکش طلا ، کمتر و از روکش دندان تمام سرامیک بیشتر است. )

معایب روکش PFM

 

 • سایش دندان مقابل در مواردی که روکش قدیمی باشد (لعاب روی روکش)  از بین رفته است.
 • احتمال ترک یا پریدگی چینی روکش.( اگر کم باشد ترمیم با کامپوزیت و اگر زیاد باشد تعویض روکش مدنظر قرار میگیرد. )
 • بعضی موارد بعد از چند سال استفاده فلز لبه روکش دیده میشود ، به ویژه بعد از تحلیل لثه که این اتفاق مهمی است به ویژه در دندانهای قدامی  که باید روکش جدید از اول ساخته شود .
 • ضخامت بالاتری از دندان تراش میخورد.

روکش زیر کونیا :

و اما روکش دندان زیرکونیا‌ ( روکش زیرکونیوم ) ، یکی از انواع روکشهای تمام سرامیک است که به کمک فریمهای زیرکونیومی تقویت شده است . از لحاظ ساختاری مشابه PFM است با این تفاوت که به جای استفاده از فلز در مرکز روکش از فلز زیرکونیوم استفاده میشود که رنگ آن سفید است ولی استحکام آن به اندازه و یا حتی بیشتر از آلیاژهای فلزی است.

 

بریج دندان(  Bridge یا پل )

بریج دندان همان روکش های PFM هستند ولی برای چند دندان متصل به هم . بریج شکاف محل اتصال یک یا چند دندان را به هم متصل می کند. فقدان دندان نه تنها صحبت و جویدن را دشوار می کند ، بلکه می تواند به مرور زمان مشکلات دیگری ایجاد کند. دندان های مجاور فضای دهان شما می توانند در نهایت به فضای خالی منتقل شوند ، که می تواند در صحبت کردن شما تأثیر بگذارد و منجر به بیماری لثه یا سایر اختلالات مانند TMJ شود.  یکی از راه های جایگزینی دندان کشیده شده استفاده از بریج دندان است.  با مراقبت مناسب و بهداشت دندان ، بریج شما لبخند را برای سالهای زیادی حفظ می کند.

مزایای بریج های دندان

بریج های دندانی به دندان های مجاور فضای خالی سیمان می شوند و دندان های مجاور به عنوان لنگرهای پل عمل می کنند. دندانهای مجاور تراش داده می شوند و با یک روکش به همدیگر متصل می شوند و سپس دندانپزشک شما یک دندان جایگزین را به آن روکش ها متصل می کند تا بریج تشکیل شود. 

بریج دندان در انجام موارد زیر به شما کمک می کنند:

 • توانایی جویدن و صحبت صحیح را بازیابی کنید
 • شکل صورت خود را حفظ کنید 
 • از افتادن لب و صورت جلوگیری کنید
 • نیروها را در هنگام جویدن تقسیم کنید تا استرس سایر دندان ها کاهش یابد
 • از جابجایی دندانهای باقی مانده و خارج شدن از شکاف جلوگیری کنید

هر بریج دندان به گونه ای متفاوت و سفارشی ساخته شده است تا به بهترین وجهی برای شما قابل استفاده باشد . دندانپزشکان کلینیک با شما همکاری می کند تا بهترین نوع بریج دندان را بر اساس شرایط خود انتخاب .

آموزشی
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
فهرست