متن تست

متن تست متن تست

 

ارتودنسی شفاف یا نامریی 

ارتدونسی شفاف ( الاینر  Aligner ) به تازگی ارتودنسی شفاف (اینویزالاین ارتودنسی) وارد درمان های دندانپزشکی شده است .این ارتودنسی از طریق تری یا قالب های شفاف بر روی دندان ها قرار می گیرند، که با گذشت زمان باعث حرکت دندان ها می شود، اما هر چند وقت یک بار باید این تری های شیشه ای را متناسب با حرکت دندان ها عوض کرد

قبل از سال ۱۹۹۷ تنها راه صاف و مرتب کردن دندان ها بریس های ثابت بود. با اینکه کش های رنگی ارتودنسی می توانست باعث شادی کودکان شود، بزرگسالان تمایل چندانی حتی به ارتودنسی های سرامیکی و پشت دندانی نداشتند. در سال ۱۹۹۷ شرکتی به نام فناوری الاین (Align Technology) روشی را ابداع کرد که به وسیله ی الاینر های شفاف یا همان ارتودنسی نامرئی(invisalign) می  توان موقعیت دندان کج را اصلاح کرد.

نکته مهم این است که این تری ها باید حداقل 20 ساعت بر روی دندان ها قرار گیرد و فقط برای غذا خوردن و یا تمیز کردن دندان ها از دهان خارج شود ، تفاوت آن با ارتودنسی معمولی این است که دارای سیم و کش های اضافی نمی باشد و به راحتی می توان به بهداشت و نظافت دهان توجه کرد .در درمان ارتودنسی بهداشت دهانی بسیار مهم است. در مواقعی که فرد در اجتماع ظاهر می شود و در هنگام خنده به دلیل شفاف بودن تری ها  قابل تشخیص نیستند . همچنین استفاده از این نوع ارتودنسی باید با تشخیص ارتودنتیست باشد و برای افرادی که دارای شرایط کافی برای این نوع درمان می باشند ، استفاده شود؛ زیرا ممکن است نتیجه و رضایت کافی را برای مراجعه کننده نداشته باشد و نیاز به درمان مجدد ارتودنسی باشد.

ارتودنسی شفاف می تواند در شرایط زیر مورد ا ستفاده قرار گیرد:

دندان گرازی (جلو بودن بیش از حد فک بالا) ، دندان‌های با فاصله زیاد یا روی هم جمع شده ویا دندان‌های کج این روش ارتودنسی نامرئی برای بزرگسالان و نوجوانان طراحی شده اند و وقتی که هنوز دندان‌های شیری در دهان باقی مانده‌اند استفاده از آن توصیه نمی شود. بچه ها و نوجوانان کم سن و سال  که با مشکلات ارتودنسی مواجه می شوند، بهتر است که به بریس های فلزی قدیمی یا براکت های سیمی مراجعه نمایند، با این حال اگر میخواهید از ارتودنسی نامرئی استفاده کنید تنها در صورت تایید دندانپزشک  میتوانند این کار را انجام دهند. الاینرهای شفاف در ابتدا تنها برای بزرگسالان طراحی شده بود.

این الاینر ها به یک همکاری مستمر و منظم نیاز دارد چون باید این الاینرها را 22 ساعت در روز استفاده کرده و نباید این امر را فراموش یا اینکه الاینرها را گم کنند.

مزایای ارتودنسی شفاف یا نامرئی

 به اصلاح تعدادی از مشکلات ارتودنسی از جمله دندان های پر ازدحام ، دندان های با فاصله ، کراس بایت ، اور بایت و آندر بایت کمک می کند . برخلاف براکت های فلزی که کاملا آشکار هستند ، اینویزیلاین تقریبا نامرئی است  برخلاف براکت های فلزی که کاملا آشکار هستند ، اینویزیلاین تقریبا نامرئی است حداکثر برای 2 ساعت می تواند برداشته شود تحریک کمتری برای دندان ، لثه و گونه ایجاد می کند . بهداشت دندانها بسیار راحت تر است و کمتر مشکلات پوسیدگی بودجود میاید .

طول درمان ارتودنسی شفاف

به شرایط و نوع بریس های نامریی مصرفی شما بستگی دارد. که حدودا این بریس ها باید به مدت 12 تا 18 ماه مورد استفاده قرارگیرند. هر چند گاهی این مدت درمان طولانی تر نیز می شود.

بریس های فلزی بهترین کارکرد را دارند چرا که از سخت ترین مواد ساخته شده اند.بریس های سرامیکی با وجود این که بهتر و محکم تر به نظر می رسند زمان بیشتری باید روی دندان باقی بمانند چرا که استحکام بریس های فلزی را ندارند. همچنین بریس های درونی زمان بیشتری را برای موثر واقع شدن می طلبند .

دفعات درمان با الاینرهای شفاف متفاوت است برای مثال در درمان الاینر های نامرئی به 20-30 الاینر برای دندان‌های بالا و پایین به مدت 9-15ماه احتیاج است. دفعات درمان صحیح با الاینر شفاف از 12-24ماه متغیر است و بستگی به مساله ی نامرتبی دندانهای شما دارد. طول درمان به طور متوسط ، 32مرحله ی درمانی دارد که در 8 فاز اجرا می شود، در حالی که در موارد با نامرتبی کمتر، به 12مرحله ی درمانی و 3فاز نیاز است.

ارتودنسی شفاف

ارتودنسی شفاف clear aligner

معایب ارتودنسی نامرئی

متاسفانه بریس های نامرئی معایبی نیز دارند که در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

  • قیمت بالا: یک از بزرگترین معایب بریس های نامرئی گران بودن آنهاست و به دلیل اینکه بیمه نیز این هزینه را تقبل نمی کند بیمار باید هزینه نسبتا بالایی برای آنها بپردازد. به عبارت دیگر در صورتی که در حال حاضر اوضاع اقتصادی مناسبی ندارید و یا نمی خواهید زیاد هزینه کنید باید در انتخاب بریس های نامرئی تجدید نظر کنید.
  • ضمایمامروزه ضمایم متصل به بریس های نامرئی بیشتر و بیشتر شده است. این ضمایم معمولا برآمدگی هایی است که مانند براکت های بریس های دیگر، به مینای ارتودنسی نامرئیدندان می چسبد و باعث می شود تا بریس های نامرئی بیشتر به چشم بیایند و دیگر حالت نامرئی نداشته و شبیه با سایر ارتودنسی ها شوند. این ضمایم روی دندان نصب می شود تا به الاینر ها فشار وارد کند و دندان را سریعتر به جایگاه صحیحش بازگرداند.
  • الزاما باید ۲۲ ساعت در روز روی دندان قرار بگیرد: بریس های نامرئی باید حداقل ۲۲ ساعت در روز در دهان قرار داشته باشند و تنها برای غذا خوردن یا تمیز کردن دندان ها می توان آنها را از دهان خارج کرد. به عنوان مثال این بریس ها در قرارهای دوستانه و یا رفتن به مهمانی ها حتما باید در دهانتان قرار داشته باشد و به هیچ وجه اجازه در آوردن آنها را ندارید.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
فهرست